Delovna doba študentsko delo je tematika, o kateri bomo pisali v tokratnem članku. V kolikor želiš izvedeti več informacij o študentskem delu ali dijaškem delu, delovni dobi, možnostih zaposlitve idr., potem te prijazno vabimo, da nadaljuješ z branjem. Delovna doba študentsko delo pa je še posebej priljubljena na vse tiste, ki trenutno opravljajo takšno delo. V kolikor si med njimi tudi ti, potem nikar ne preskoči današnjega članka.
Kaj dejansko pomeni Delovna doba študentsko delo
Verjetno veš, da delovna doba študentsko delo dejansko pomeni »prislužiti si pokojninsko dobo«. Skladno z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona za uravnoteženje javnih financ (ZUJF-C) se ti namreč lahko prizna 1 mesec pokojninske dobe za vsakih doseženih 60 odstotkov povprečne mesečne bruto plače v preteklem letu. Pri končnem izračunu se upošteva zadnji javno objavljen podatek o povprečni mesečni plači. Izračun je bolj informativne narave. Če pa te zanima bolj natančen izpis podatkov o zavarovalni dobi in vplačanih prispevkih. Lahko na katerikoli območni enoti Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v času uradnih ur to tudi preveriš. Za izračun lahko zaprosiš tudi pisno, tako, da izpolniš vlogo ZPIZ.
V kolikor opravljaš študentsko delo, potem tudi tebe zagotovo zanima delovna doba študentsko delo. To lahko preveriš zelo hitro in tudi enostavno, če si včlanjen v študentski servis. V Sloveniji je med najbolj znanimi ravno ta študentski servis, kjer lahko enostavno pogledaš delovna doba študentsko delo. Vse kar moraš narediti je to, da vneseš znesek tvojega izplačila ali bruto znesek z napotnice in preveriš, koliko let pokojninske dobe ti je že prineslo tvoje delo.
Odločba 5. odstavka 130. člena ZPIZ-2 navaja, da se v zavarovalno dobo šteje tisto obdobje, ki je ugotovljeno na podlagi skupnega letnega zneska vseh prejemkov iz drugih pravnih razmerij oziroma v primeru študentov in dijakov, ki opravljajo začasno in občasno delo dijakov in študentov, prejemkov prejetih iz tega naslova, ki jih je prejel zavarovanec iz natančno definiranega 18. člena ZPIZ-2. Na podlagi tega pa velja naslednje: trajanje zavarovalne dobe se ugotavlja za nazaj, in sicer v tekočem koledarskem letu za preteklo koledarsko leto. Delovna doba študentsko leto je torej odvisna od tega, kako dolgo že ali pa še boš opravljal svoje delo.
Včlani se v Mjob
Če se še nisi včlanil v omenjeni servis Mjob in zato nimaš ustreznega statusa, potem ti toplo priporočamo, da čim prej oddaš registracijo. Zagotovo te bodo kaj kmalu začela zanimati študentska dela in kasneje tudi delovna doba študenstko delo. Članstvo v omenjenem servisu ne prinaša nobenih stroškov, saj je brezplačno. Na tem mestu pa moramo poudariti, da prinaša številne ugodnosti, ki jih lahko izkoristiš kadarkoli. Včlaniš se lahko zelo hitro in preprosto. Potrebno je opraviti dva osnovna koraka, in sicer: z registracijo in vpisom preko spletne aplikacije Moj Mjob.
Na tem mestu ti bomo nazadnje predstavili osnovne korake, ki jih moraš izpolniti za registracijo. V obrazec na spletni strani za registracijo boš moral najprej vpisati svoje osebne podatke. Slednje pred oddajo dobro preglej. V kratkem času boš na svoj elektronski naslov prejel elektronsko sporočilo, v katerem boš moral svojo zahtevo za dostop do aplikacije Moj Mjob potrditi. To boš storil s klikom na povezavo. Ta te bo popeljala na začasno stran s štirimi polji. Vanje vpišeš štirimestno kodo, ki ti bo posredovana v naslednjem SMS-sporočilu. V naslednjem koraku moraš vpisati številko ter jo še potrditi. Nazadnje pa si izbereš le še svoje uporabniško ime in geslo, s katerima boš dostopal do aplikacije Moj Mjob tudi v prihodnosti.
Tako, pa smo prišli do konca tokratnega članka. Za več informacij klikni na zgornji odebeljeni napis. Na spletni strani Mjob pa preglej tudi ponudbo prostih študentskih del (vsak dan jih je več kot 3000!).